Ugrás a tartalomhoz

CT (Computer tomográfia)

A szakrendelő címe: Kisvárda, Árpád u. 26. Főépület - Alagsor

A könnyebb tájékozódás érdekében kérjük, szíveskedjen figyelni az információs táblákat!

A rendelés elérhetősége: +36-45/502-100 telefonszám hívása után automata kezelő segítségével az 2195-es mellék választása, vagy munkatársunk kapcsolja a melléket. Kérjük, hogy lehetőség szerint 12:00 után keressék a rendelést.

Rendelési idő:

HÉTFŐ-SZOMBAT:           07:00-19:00

Bejelentkezés, betegfelvétel, információ:

A CT-MR információs pultnál szükséges a bejelentkezés CT vizsgálatra, tehát nem az intézmény bejáratánál található Betegfogadó épületben.

A betegfelvételhez kérjük, készítse elő TAJ kártyáját, beutalóját vagy legutóbbi ambuláns lapját. Amennyiben a vizsgálathoz szükséges kontrasztanyag adása, kérjük a vesefunkciós laboreredményét is készítse elő.

A korábbi betegségek, vizsgálatok valamennyi dokumentumait is hozza magával a vizsgálatra.

Cukorbetegségét írásban és szóban is jelezni kell a vizsgálatot végző orvosnak és asszisztenciának!

A METFORMIN hatóanyagú cukorbetegség esetén szedett gyógyszert, a vizsgálat előtt 48 órával, a vizsgálat napján, illetve utána 48 órával nem szabad bevenni. (ADIMET, ALIKVAL DUO, AGARTHA DUO, AVANDAMET, COMPETACT, IAFORMIN, EUCREAS, GLUFORMIN, JANUMET, JENTADUETO, KOMBOGLYZE, LYOMET, MAFORMIN, MEFORAL, MEGLUCON, MERCKFORMIN, METFOGAMMA, METFORMIN, METRIVIN, MYLMET, NORMAGLYC, STADAMET, SIOFOR, SYNJARDY, VELMETIA, XIGDUO. Ez a gyógyszerlista a folyamatosan bővülő készítmények kínálata miatt nem teljes!)

Beutaló, előjegyzés:

A CT szakrendelésre SZAKORVOSI BEUTALÓ szükséges. Háziorvos nem utalhat beteget CT vizsgálatra.

A vizsgálatot előjegyzési időpont alapján végezzük.

Hogyan kérhet előjegyzési időpontot?

Előjegyzést telefonon a 45/502-195-es telefonszámon hétfőtől péntekig 7:00 és 15:00 vagy az elojegyzes@kisvardakorhaz.hu email címen keresztül kérhet.

Az előjegyzés gyorsabb lebonyolítása érdekében, kérjük készítse elő TAJ kártyáját, ambulánslapját, beutalóját.

Amennyiben nem tudnak megjelenni az előjegyzés napján, vagy más időpontban szeretnék az ellátást igénybe venni, azt minél hamarabb, de legkésőbb a vizsgálat napjának reggelén szíveskedjenek telefonon jelezni.

A szakrendelésen dolgozó orvosok:

Dr. Ramin Molavi, Dr. Tóth László

Területi ellátási kötelezettség:

A Nemzeti Népegészségügyi Központ által közzétett listában megtekintheti a Szent Damján Görögkatolikus Kórház területi ellátási kötelezettségét, szakma szerinti bontásban.

Mire számítson a rendelésen?

Számítógépes rétegvizsgálat történik a megfelelő testrészről. A vizsgálat céljától függően intravénás és/vagy szájon keresztül kontrasztanyagot kap a beteg.

Részletes tájékoztatás a vizsgálat előtt a helyszínen.

A CT vizsgáló szerkezet egy nagy, vastag gyűrűhöz hasonlít, amelyben egy asztal mozog. Ezen az asztalon fekszik Ön a CT vizsgálat közben. A gyűrűben - a páciens ezt nem látja - az asztal körül körbefordul egy röntgensugarakat kibocsátó, és vele szemben egy azokat felfogó egység. A gép ezáltal megméri, hogy a vizsgált harántmetszet pontjaiban milyen mértékű a sugárelnyelődés. Ezeknek az értékeknek alapján bonyolult matematikai és számítástechnikai műveletek során a számítógép monitoron jeleníti meg az adott testszelet metszeti képét. A páciensnek a mérések alatt mozdulatlanul kell feküdnie, hasi, mellkasi vizsgálatoknál a mérések alatt vissza kell tartania a lélegzetét. Ilyenkor hangszórón kap utasításokat a kezelőhelyiségből. A vizsgálat közben az asztal időnként (vagy folyamatosan) egyre beljebb csúszik a gyűrűbe.

A vizsgálatra üres gyomorral kell érkezni, a vizsgálat előtt 4-6 órával az étkezést kerülni kell, mert a kontrasztanyag hányingert okozhat.

A hasi vizsgálatok előtt kb. 1 órával a betegnek kontrasztanyagot (vagy folyadékot - vizet) is kell innia, hogy a vizsgálat közben a kontrasztanyaggal telt belek a környező szervektől, kóros képletektől biztonsággal elkülönüljenek.

Ha a páciens a vizsgálat idején állapotos, vagy a terhesség gyanúja fennáll, azt jeleznie kell a vizsgálat előtt. A terhesség első 3 hónapja alatt a fejlődő magzat különösen érzékeny a röntgensugár okozta károsodásokra!

Esetleges jódérzékenységet vagy kontrasztanyag érzékenységet jelezni kell a vizsgálatot végző orvosnak és asszisztenciának.

A jódos kontrasztanyag okozta allergiás reakció rendszerint ritka és enyhe, pl. bőrpír, csalánkiütés, bőrviszketés jelentkezik, de a kontrasztanyag-allergia egyéb gyógyszer- és vegyszerallergiákhoz hasonlóan súlyos, akár életveszélyes szövődmények, ún. anafilaxiás sokk kialakulásához is vezethet. Erről a vizsgálat előtt pontos tájékoztatást kap, írásban is. A tájékoztatót elolvasva, a személyzet szóbeli tájékoztatását is kérheti, majd belegyezését a vizsgálatba írásos formában is meg kell adni. A vénás kontrasztanyag adása, a tűszúrás kellemetlenségével jár. A beadását követő néhány percben forróság, émelygés, fémes szájíz érezhető, mely hamar megszűnik.

A vizsgálat után a lelet az EESZT-be feltöltésre kerül, a képanyagot a páciens CD-n kapja meg vagy a kezelőorvos kérésére az e-rad rendszerbe továbbítjuk.

A szakrendelésen dolgozó orvosok:

Dr. Ramin Molavi, Dr. Tóth László

Megközelíthetőség