4600 Kisvárda, Árpád u. 26.
45/502-100
titkarsag@kisvardakorhaz.hu
Megközelíthetőség
Hírek
2024-09-11
Előadásaink a konferencia társrendezvényén, a Stroke Szakdolgozói Vándorgyűlésen kerültek bemutatásra
A Magyar Stroke Társaság XVIII. és a Magyar Neuroszonológiai Társaság XV. Konferenciáján jártunk
Szeptember 5-7 között a Magyar Stroke Társaság XVIII. és a Magyar Neuroszonológiai Társaság XV. Konferenciáját rendezték Debrecenben. Immár hagyománynak tekinthető, hogy a konferenciával párhuzamosan a Stroke Szakdolgozói Vándorgyűlés is megrendezésre került, ezen a szakmai fórumon pedig kórházunk is képviseltette magát.
Szabó László, a Neurológiai és Stroke Osztály szakápolója az acut stroke ellátást mutatta be, előadásának címe: " Acut stroke ellátása a Szent Damján Görögkatolikus Kórház Neurológiai és Stroke Osztályán". A stroke ellátás minden eddiginél gyorsabb fejlődésének és átalakulásának köszönhetően az acut stroke-on átesett betegek sikeres recanalizációs arányának növekedése, vagyis az érelzáródást okozó vérrög feloldása, eredményes trombolízis figyelhető meg kórházunkban az utóbbi években. Intézményünk Stroke Centrumként működő Neurológiai Osztályán teljes kivizsgálás és ellátás biztosított a stroke betegek számára.
Hardi Renáta gyógytornász "Végtagspaszticitás kezelése gyógytornász szemszögből" címmel tartott előadásában bemutatta a gyógytornász szerepét a poststroke kezelésben, egy eset kapcsán ismertette a résztvevőkkel a post-stroke végtagspaszticitás, vagyis az akaratlan izom merevség, végtagmerevség korszerű kezelési lehetőségét. Erre a problémára 2021 óta alkalmazzuk a botulinum neurotoxinnal történő UH vezérelt infiltrálást osztályunkon, mint hatékony injekciós kezelést. A jelenlegi nemzetközi és hazai irányelvek alapján a stroke után kialakuló merevség csökkentése érdekében, valamint a passzív- aktív mozgástartomány növelésére használjuk a kezelést, melynek köszönhetően a spasticitás (merevség) csökkentése és a járásfunckió javítása is elérhető. Ez a kezelési lehetőség Magyarországon összesen 13 stroke centrumban található meg, így kórházunk azon fontos vidéki kórházak egyike, ahol rendelkezésre áll ez a hatékony módszer.
Az idei évtől Neurológiai Osztályunk Dystonia Centrumként is működik, ahol a kóros izom-összehúzódásokkal járó kóros testtartással, végtagtartással és akaratlan mozgással járó állapotok sikeresen kezelhetők, például a torticollis (ferde nyak), a hemifacialis spasmus (féloldali arcgörcs), a blepharospasmus (szemhéjgörcs).
Igazán tartalmas szakmai napok vannak mögöttünk, és az izgalmas eszmecserékkel kiváló lehetőség volt ez a rendezvény intézményünk számára. Köszönjük a kollégáknak az aktív felkészülést és részvételt, büszkék lehetünk rájuk.